دوره کارآموزی با حقوق در کانادا (دوره co-op)

دوره کارآموزی با حقوق در کانادا (دوره co-op)
دوره کارآموزی با حقوق در کانادا (دوره co-op)
دوره کارآموزی با حقوق در کانادا (دوره co-op)

دوره کارآموزی با حقوق در کانادا (دوره co-op) یک نوع مهاجرت تحصیلی است که به متقاضی این امکان را می دهد در حین تحصیل مشغول به کارآموزی با حقوق شوند. کوآپ (Co-op)‌، مخفف عبارت انگلیسی «co-operative education» این دوره در واقع یک نوع روش تدریس همراه با کار عملی می باشد.

دوره کارآموزی در کانادا

دوره کارآموزی در کانادا یا دوره دوره co-op برنامه ای است که طبق آن دانشجویان پذیرفته شده توسط دانشگاه و کالج به شرکت های مختلف برای انجام کار با عنوان کارآموزی، معرفی می گردند. اجبار این دوره در دانشگاه های مختلف، متفاوت است. دوره کارآموزی در کانادا مانند هر کشور دیگری در مقاطع مختلف برای آموزش تئوری و عملی انجام می شود. اما تفاوت آن با انواع کارآموزی های دیگر در مدت زمان و حقوق دریافتی دانشجو می باشد. برای درک بهتر این مطلب توجه شما را به شرایط دوره کارآموزی با حقوق در کانادا (دوره co-op) جلب می نماییم.

شرایط دوره کارآموزی با حقوق در کانادا (دوره co-op)

دوره کارآموزی در کانادا به دو صورت کارآموزی (Internship) و کارآموزی با حقوق (co_op) انجام می شود. تفاوت این دو دوره در مدت زمان انجام و داشتن حقوق و مزایا می باشد.

در دوره کارآموزی( co-op) دانشجو از طریق دانشگاه به شرکت مربوطه معرفی می شود و طی دوره می تواند با اساتید خود در ارتباط باشد. زمان لازم برای کارآموزی کوآپ به اندازه یک سال تحصیلی بوده و سابقه کاری برای دانشجو محسوب می شود. در صورتی که در نوع کارآموزی (Internship ) دانشجو باید خود محل کارآموزی را انتخاب نماید. طول مدت کارآموزی کمتر بوده و سابقه کاری محسوب نمی‌شود. همچنین این دوره شامل حقوق و دستمزد نیست.

البته برای شرکت در دوره‌های کارآموزی نیازی نیست حتما دانشجو باشی در دوره‌های co-op شما در طول ترم تحصیلی مباحث نظری یاد می‌گیرید و در طول ترم کاری آن را اجرا می‌کنید در یک دوره کارآموزی فقط تجربه کار را کسب می‌کنید.

طول دوره کارآموزی کوآپ

طول دوره کار کوآپ، در مجموع یک سال کاری است. توجه داشته باشید مدت کارآموزی از مدت زمان آموزش نمی کاهد. در پایان دوره ی کارآموزی کوآپ مدیران ملزم به ارائه ی بازخورد به دانشگاه از طریق فرم ارزیابی عملکرد دانشجو هستند.

 میزان حقوق دوره کارآموزی co-op

میزان حقوق دوره کارآموزی co_op درمقاطع تحصیلی مختلف، متفاوت است. همچنین این مبلغ در شهرها و استان های مختلف کانادا متغیر است. به عنوان مثال، در بریتیش کلمبیا حداقل دستمزد حدود 13.85 دلار کانادا در ساعت است، در حالی که در انتاریو دستمزد حدود 14.00 دلار کانادا در ساعت است.

دوره آوسبیلدونگ کانادا

دوره اوسبیلدونگ کاناداد، اصطلاحی است که اشتباها برای دوره های کارآموزی co-op استفاده می شود. توجه داشته باشید در دوره های اوسبیلدونگ تحصیلات تکمیلی در کار نیست و تنها یادگیری تئوری و عملی مهارتی خاص برای اشتغال می باشد. همچنين طول این دوره یک تا سه سال است که طی آن شما مستقیما در شرکتی خاص مشغول به فعالیت نیستید اما حقوق دریافت می کنید. اما در دوره کارآموزی co-op شرط اصلی شرکت در دوره، ورود به مقطع تحصیلی است که در حین آن این دوره انجام می شود.

ویزای کارآموزی کانادا

دوره کارآموزی با حقوق در کانادا (دوره co-op)

دوره کارآموزی با حقوق در کانادا (دوره co-op)

در صورتی که شما اجازه تحصیل در کانادا را داشته باشد می توانید برای ویزای کارآموزی در برنامه های CO-OP درخواست دهید. البته این تنها کافی نیست شما در صورت داشتن یکی از شرایط زیر می توانید در این دوره شرکت کنید:

 • استادی پرمیت معتبر داشته باشند.
 • متقاضیان شرکت در دوره‌های کوآپ، می‌توانند هم‌زمان برای درخواست استادی پرمیت از ایران، برای کوآپ ورک پرمیت کانادا نیز اقدام کنند.
 • برای تکمیل دوره تحصیلی خود به گذراندن یک یا چند ترم Co-op نیاز داشته باشند.
 • از دانشگاه یا کالج نامه‌ای دریافت کنند که تایید کند همه دانشجویان در آن رشته تحصیلی باید برای دریافت مدرک در یک شرکت کار کنند.
 • کوآپ یا کارآموزی در کانادا ۵۰‌درصد یا کمتر از طول دوره تحصیلی شما را به خود اختصاص دهد.

اما در صورتی که دارای شرایط زیر هستید مجاز به درخواست دوره های کوآپ نیستد:

 • رشته تحصیلی شما، آموزش زبان انگلیسی یا فرانسوی باشد.
 • در دوره‌های تحصیلی غیر‌آکادمیک که در موسساتی به‌جز دانشگاه‌ها و کالج‌های مورد‌تایید IRCC تدریس می‌شوند، تحصیل می‌کنید.
 • دوره‌های پیش‌نیاز برنامه‌های تحصیلی دیگر را می‌گذرانید.

درخواست ویزای دوره های کوآپ کانادا

در صورت داشتن شرایط ذکر شده، مراحل درخواست برای شرکت در دوره‌های کوآپ در کانادا به شرح زیر است:

 • تحقیق و جست‌و‌جو برای یافتن برنامه‌های تحصیلی دارای دوره Co-op در کانادا
 • اخذ پذیرش تحصیلی کانادا از دانشگاه یا کالج مورد نظر
 • دریافت ویزای تحصیلی کانادا، استادی پرمیت و کوآپ ورک پرمیت کانادا و شروع تحصیل
 • جست‌و‌جو برای شرکت مورد‌نظر با کمک اساتید و بخش Career centre دانشگاه یا کالج
 • اپلای برای پوزیشن درخواستی و برقراری ارتباط بین دانشگاه و شرکت
 • دریافت تاییدیه پوزیشن کوآپ از دانشگاه یا کالج
 • گذراندن دوره کوآپ

استادی پرمیت چیست؟

استادی پرمیت یک نوع مجوز تحصیل در کشور کانادا است. این مجوز هنگام ورود دانشجو با ویزای تحصیلی به خاک کانادا  صادر می شود. توجه داشته باشید مجوز استادی پرمیت با ویزای تحصیلی فرق دارد. در واقع ویزای تحصیلی لیبلی است که در پاسپورت شما ثبت شده و اجازه ورود و هدف از مهاجرت شما به کشور کانادا را تعیین می کند.  اما مجوز استادی پرمیت مجوزی است بر مبنای تعیین زمان ماندن شما در کشور کانادا. این مجوز باید برای دوره های تحصیلی بیشتر از شش ماه اخذ گردد.

روی برگه استادی پرمیت قوانین تحصیل شما در کانادا نوشته شده که باید با دقت آن را مرور و اجرا کنید. در واقع با داشتن این مجوز شما محدود به یک سری قوانین هستید که در صورت رعایت نکردن آنها موقعیت تحصیل خود را از دست می دهید. برای جلوگيري از این اتفاق شما باید به صورت فعال تحصیل خود را پیگیری کنید و پیشرفت منطقی در درس داشته باشید.

توجه داشته باشید برای دریافت استادي پرمیت شما باید ابتدا ویزای تحصیلی دریافت کنید. با اخذ ویزای تحصیلی کانادا بسته به طول دوره به اضافه ۹۰ روز اضافه مجوز استادی پرمیت برای شما صادر می شود.

نحوه پذیرش در دوره های کواپ کانادا

لازم است بدانید شرکت در دوره های کارآموزی کوآپ کانادا بسیار رقابتی است. همچنین این دوره ها برای تعدادی از رشته های تحصیلی برگزار می شود، و هر دانشگاه لیستی محدود  از شرکت‌هایی که با آن‌ها همکاری دارد را در اختیار دانشجویان می گذارد. در صورتی که رشته مورد نظرتان شامل دوره کوآپ می شود می توانید برای درخواست اقدام نمایید. به طور کلی دو حالت برای شرکت در این دوره وجود دارد از جمله؛

اپلای دوره های کوآپ خارج از کانادا

در حالت اول شما می توانید قبل از مهاجرت تحصیلی به کانادا برای شرکت در دوره های کواپ اقدام نمایید. شما مجاز هستید که هم‌زمان با درخواست استادی پرمیت،‌ برای کوآپ ورک پرمیت نیز درخواست دهید.

اپلای دوره های کوآپ از کانادا

در حالت دوم شما مشغول به تحصیل در کانادا بوده و تمایل به درخواست پذیرش دوره کواپ دارید. در این صورت شما باید از حدود ۳ یا ۴ ماه قبل از آغاز دوره کوآپ، از داخل خاک کانادا درخواست کوآپ ورک پرمیت دهید.

بهترین رشته های تحصیلی برای دوره های کوآپ کانادا

دوره کارآموزی با حقوق در کانادا (دوره co-op)
دوره کارآموزی با حقوق در کانادا (دوره co-op)

 

 

 

 

بهترین رشته های تحصیلی دارای دوره های کوآپ کانادا به شرح زیر است:

 • گردشگری و مهمان‌پذیری
 • فناوری اطلاعات (IT)
 • دیجیتال مارکتینگ
 • حسابداری و آمار مدیریت و بازرگانی
 • دوره کوآپ پرستاری در کانادا
 • بازاریابی مهندسیرشته‌های فنی

انواع  دوره های کارآموزی  co-op کانادا

در دوره های کوآپ شما می توانید برنامه کارآموزی خود را به دو روش انتخاب نمایید. هرکدام از این روش ها مدت زمان خاص خود را دارند.

کارآموزی متناوب

در این نوع کارآموزی شما می توانید یک ترم تحصیلی خود را به طور کامل به کارآموزی اختصاص دهید‌.

کارآموزی پاره وقت

در کارآموزی پاره وقت، دوره کارآموزی همراه با ترم تحصیلی انجام می شود و می توانید از مشاغل پاره وقت استفاده نمایید که تایم کاری منعطف داشته باشد.

اقامت دائم کانادا از طریق دوره کوآپ

کارآموزی دوره کوآپ اگرچه رزومه شغلی خوبی به حساب می آید اما در برنامه‌های سیستم اکسپرس اینتری، برای درخواست اقامت دائم سابقه به‌حساب نمی‌آید.

با این حال روش خوبی برای یافتن شغلی مناسب پس از تحصیلی است که از طریق  آن میتوان برای اقامت دائم اقدام کرد. گفتنی است. فارغ‌التحصیلان  دوره کوآپ سابقه کار تخصصی داشته که می‌توانند به راحتی کارفرمای کانادایی جذب کرده و درخواست حقوقی مناسب داشته باشند.

مطالب مرتبط:مهاجرت تحصیلی به کانادا

موسسه مهاجرتی رویال مهاجر با سالها سابقه در زمینه حل پرونده های مهاجرتی به کانادا، یک مشاور مناسب برای راهنمایی شما در امور مهاجرتی می باشد. در صورت نیاز به مشاور در زمینه دوره کارآموزی کانادا (co_op) با ما در ارتباط باشید.

مشاوره رایگان تلفنی و ارزیابی شرایط شما:

09120310523        021-28420175

تماس با کارشناسان رویال مهاجر