دلیل عالی برای تحصیل در فرانسه

دلیل عالی برای تحصیل در فرانسه

دلیل عالی برای تحصیل در فرانسه کم نیست، حتی می توان گفت دلایل بیشماری وجود دارد که سالانه دانشجویان بسیاری را از سراسر دنیا به خود جذب کرده است. در واقع فرانسه کشوری با سابقه طولانی در زمینه آموزش عالی می باشد که توانسته است رتبه های بالایی را در زمینه کیفیت آموزش دریافت نماید.

از دیرباز فرانسه مقصد بسیاری از هنرجویان و افراد جویای علم بوده است. البته دوت فرانسه تدابیری را فراهم آورده که بر اساس آنها مزایای بسیاری به دانشجویان بین المللی تعلق می‌ گیرد وه این خود دلیل عالی برای تحصیل در فرانسه است. موسسه مهاجرتی رویال مهاجر با در نظر گرفتن شرایط روز تحصیل در فرانسه به شما راه و روشی مناسب برای مهاجرتی تحصیلی به این کشور نشان خواهد داشت.

۱۰ دلیل عالی برای تحصیل در فرانسه

همانطور که گفتیم دولت فرانسه اهمیت بسیاری برای دانشجویان بین المللی قائل است به همین دلیل همواره در حال ایجاد شرایطی است که دانشجویانی که قصد مهاجرت تحصیلی به فرانسه را دارند بتوانند با خیالی آسوده این کشور را مقصد نهایی خود بدانند. از مزایای تحصیل در فرانسه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. هزینه بسیار پایین و نسبتاً رایگان تحصیل در فرانسه (بورسیه های متعدد، امکان کار دانشجویی، تحصیل در مدارس و دانشگاه های دولتی )
 2. امکان تحصیل به دو زبان انگلیسی و فرانسوی
 3. دریافت بیمه درمانی دانشجویی رایگان
 4. کیفیت بالای سیستم آموزشی و اعتبار بالای مدارک دانشگاهی
 5. تنوع بالای رشته ها و مقاطع تحصیلی
 6. امکان دریافت حقوق آکادمیک در مقاطع دکترا و فوق دکترا
 7. وجود فرصت‌های برجسته تحقیق و توسعه در فرانسه
 8. دارای قدرت اقتصادی در سطح جهانی
 9. وجود فرصت های شغلی مناسب برای استعدادهای جوان، فرانسه میزبان شرکت‌های بین‌المللی برجسته مانند: Airbus، Total، Orange، LVMH، L’Oréal، Danone نیز می باشد.
 10. امکان سفر به سایر کشورهای حوزه شنگن با ویزای تحصیلی

ویزای تحصیلی فرانسه

برای ورود به فرانسه مانند هر کشور دیگری نیاز به مجوز ورود و یا همان ویزا می باشد. طبیعتا برای تحصیل در فرانسه نیاز به ویزای تحصیلی فرانسه خواهید داشت. ویزای تحصیلی فرانسه نوعی ویزای شینگن است که مدت زمان آن بستگی به دوره تحصیل شما دارد. برای دریافت ویزای تحصیلی فرانسه مراحل زیر را باید طی کنید:

 • ابتدا باید دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کرده، و با ارسال مدارک تحصیلی و پرداخت هزینه ادمیشن فی، برای اخذ نامه پذیرش تحصیلی اقدام کنید.
 • پس از دریافت نامه پذیرش مدارک خود را به همراه نامه پذیرش برای سفارت ارسال نموده و منتظر باشید تا وقت سفارت شما تعیین گردد.
 • پس از بررسی مدارک و تایید آن سفارت برای شما مصاحبه حضوری تعیین می‌کند. در این مصاحبه شما باید به سوالاتی که در خصوص سوابق شما و انگیزه شما برای مهاجرت تحصیلی دارید، پاسخی واضح و روشن دهید.
 • پس از تایید نهایی ویزای شینگن به شما تعلق خواهد گرفت.

ویزای تحصیلی فرانسه از نوع ویزای شنگن طولانی مدت می باشد که با برچسب Etudiant در پاسپورت فرد مشخص می شود. از مزایای این ویزا سفر به سایر کشورهای حوزه شینگن بدون نیاز به ویزای مجدد می باشد‌. مدت این ویزا به مدت زمان تحصیل شما بستگی دارد.

مهاجرت تحصیلی به فرانسه

مهاجرت تحصیلی به فرانسه
مهاجرت تحصیلی به فرانسه

مهاجرت تحصیلی به فرانسه در مقاطع مختلف از مدرسه تا دکترا امکان پذیر است. اما شرط اصلی پذیرش تحصیلی به فرانسه ارائه مدرکی دال بر فارغ التحصیلی مقطع قبلی است‌‌‌. شما می توانید در مقاطع مختلف در همان رشته تحصیلی خود و یا رشته های دیگر از دانشگاه‌های فرانسه پذیرش بگیرید‌.

به طور کلی روش مهاجرت به فرانسه مانند دیگر کشورهای اروپایی است. بدین صورت که ابتدا شما باید در مقطع مورد نظر از دانشگاه یا موسسه آموزشی مورد نظر نامه پذیرش دریافت نمایید. برای این کار باید سوابق تحصیلی خود به همراه مدارک شناسایی و مدارک مربوط به تمکن مالی خود را برای موسسه آموزشی در فرانسه ارسال نمایید.

پس از بررسی مدارک شما در صورت تایید نامه ای مبتنی بر پدیرش شما توسط دانشگاه یا مدرسه ارسال می گردد.

سپس شما می توانید مدارک خود را به همراه نامه پذیرش برای سفارت فرانسه ارسال نمایید تا به شما ویزای تحصیلی تعلق گیرد.

پس از دریافت ویزای تحصیلی شما می توانید وارد خاک فرانسه شده و در موسسه آموزشی یا دانشگاه مورد نظر با تحصیل خود بپردازید.

نکته به عنوان یک گزینه مطلوب ما به شما پیشنهاد می دهیم اگر تصمیم به گذراندن دوره دکتری در فرانسه را دارید بهتر است از مقطع کارشناسی ارشد به فرانسه مهاجرت نمایید. در اینصورت مهاجرت تحصيلي راحت تر داشته و بدون هیچ گونه مشکلی می توانید وارد مقطع دکترا شوید.

شما حتی در صورت داشتن مدرک کارشناسی ارشد از ایران می توانید سال آخر کارشناسی ارشد را مجدد گذرانده و بعد از گذراندن این دوره و کسب تجربه های ارزشمند و تقویت زبان خود، اقدام به اخذ پذیرش دکترا نماید. توجه داشته باشید حتی در صورت تحصیل در رشته قبلی خود دروس تکراری در این دوره بسیار کم می باشد و آنچه که شما می آموزید مسلما متفاوت با ایران خواهد بود.

هزینه تحصیل در فرانسه

همانطور که در ابتدا به آن اشاره کردیم هزینه تحصیل در دانشگاه های فرانسه بسیار مقرون به صرفه و حتی در شرایطی رایگان می باشد.
با این حال هزینه های دیگری از جمله هزینه های زندگی وجود دارد که به شیوه زندگی شما و شهر محل سکونت شما بستگی دارد. به طور متوسط هزینه های زندگی در پاریس به ماهانه ۹۰۰ یورو و در شهرستان‌ها به ماهانه ۷۰۰ یورو می‌رسد که بیشترین بخش آن مربوط به مسکن است.
در صورت عیر رایگان بودن تحصیل در فرانسه هزینه های تحصیل به طور میانگین به شرح زیر می باشد:

 • ۲,۷۷۰ یورو در سال هزینه تحصیل مقطع کارشناسی
 • ۳,۷۷۰ یورو در سال هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد
 • ۳۸۰ یورو در سال هزینه تحصیل مقطع دکترا

این در حالی است که هزینه تحصیل در موسسات غیردولتی به نسبت بالاتر بوده و می توان به ۳۰,۰۰۰ یورو در سال نیز برسد.

نکته: از ترم تحصیلی سپتامبر ۲۰۱۹ به بعد، دانشجویان خارجی موظف به پرداخت شهریه‌هایی بالاتر نسبت به دانشجویانی محلی شده‌اند. تنها در مقطع دکتری، این شهریه‌ها ثابت و همانند دانشجویان محلی در نظر گرفته شده‌اند.

تحصیل رایگان در فرانسه

تحصیل رایگان در فرانسه
تحصیل رایگان در فرانسه

تحصیل رایگان در فرانسه عنوانی است که توجه بسیاری از دانشجویان را به خود جلب کرده است. در واقع باید گفت تحصیل در دانشگاه‌های دولتی فرانسه رایگان می باشد. در صورتی که شرایط پذیرش موسسات دولتی را ندارید برای تحصیل رایگان در موسسات خصوصی نیاز به بورسیه تحصیلی دارید. توجه داشته باشید منظور از تحصیل رایگان در فرانسه، تحصیل بدون شهریه نیست. در واقع در چنین شرایطی شهریه تحصیل بسیار مختصر و ناچیز است.

از شروط اصلی تحصیل رایگان در فرانسه تحصیل به زبان فرانسوی است. شما می توانید قبل از اخذ ویزای تحصیلی و دریافت پذیرش نسبت به یادگیری زبان فرانسوی اقدام نمایید. و یا با شرکت در دوره‌های زبان فرانسه در یکی از کالج‌های زبان در فرانسه پذیرش بگیرید و در حین آموختن زبان فرانسوی برای دانشگاه‌ های برتر فرانسه درخواست پذیرش دهید. توجه داشته باشید تحصیل رایگان در مدارس فرانسه برای دانش آموزانی امکان پذیر است که اقامت دائم فرانسه را داشته باشند.

بورسیه تحصیلی فرانسه

همانطور که پیش تر گفتیم امکان تحصیل رایگان در فرانسه وجود دارد. اما برای تحصیل رایگان نیاز به دریافت بورسیه تحصیلی دارید. بورسیه های تحصیلی مختلفی در فرانسه وجود دارد که شامل تمام هزینه های تحصیل و یا کمک هزینه تحصیل می باشد. در صورتی که موفق به دریافت یکی از انواع کمک هزینه و بورسیه تحصیلی در کشور فرانسه شوید، می توانید با حداقل هزینه و بالاترین کیفیت ممکن مقطع تحصیلی دانشگاهی خود را در این کشور بگذرانید.

برای دریافت بورسیه تحصیلی شرایط شما و رزومه تحصیلی تان ملاک قرار می گیرد.در واقع رشته تحصیلی، مقطع، سوابق تحصیلی دانشجو و میزان شهریه مرکز آموزشی عواملی هستند که میزان مبلغ بورسیه را تعیین می‌کنند.
بر اساس این موضوع دانشجویانی که از سوابق تحصیلی بهتر و نمرات بالاتری برخوردار باشند در اولویت اخذ بورسیه تحصیلی قرار می‌گیرند.

مطالب مرتبط: موسسه مهاجرتی در تهران
این بورسیه های تحصیلی از سوی دولت، دانشگاه‌ها و خیریه‌ها در فرانسه ارائه می‌شود.

تحصیل رایگان در فرانسه با وام دانشجویی

از راه های دیگر تحصیل رایگان در فرانسه دریافت وام دانشجویی است. برای دریافت وام دانشجویی باید ۵۰ درصد نمرات را در دوره تحصیلی قبلی خود دریافت کرده و عبارتی سابقه تحصیلی خوبی داشته باشید.
زمان اقدام برای دریافت وام دانشجویی ۷ تا ۸ ماه قبل از شروع ترم است. مدت زمان پرداخت وام دانشجویی در فرانسه بین ۵ تا ۷ سال است. برخی از انواع وام‌های دانشجویی در فرانسه تا ۹۰ درصد هزینه‌های تحصیلی را پوشش می‌دهند.

تحصیل رایگان در فرانسه با کار دانشجویی

دانشجویان مهاجر در فرانسه مجوز کار حین تحصیل دارند. این مجوز برای کار ۲۰ ساعت در هفته است. از آنجایی که هزینه های تحصیل در این کشور پایین نی باشد با دستمزد این ميزان کار دانشجو می‌تواند هزینه های تحصیلی خود را بپردازد.
البته امکان کار دانشجویی در روزهای تعطیلات نیز برای دانشجویان ممکن است. اگر شما در شهرهای کوچک فرانسه تحصیل می کنید حتی می توانید هزینه های زندگی دانشجویی خود را نیز بپردازید.

تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی

 • تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی نیز امکان پذیر است‌ در واقع می توان گفت فرانسه جزء اولین کشورهای غیر انگلیسی‌زبان است که تحصیل به زبان انگلیسی را نیز فراهم آورده.
  توجه داشته باشید برای ورود به دانشگاه های انگلیسی زبان فرانسه، مدرک زبان انگلیسی لازم و حداقل نمره زبان انگلیسی بسته به نوع دانشگاه انتخابی و نوع دوره متفاوت خواهد بود؛ در صورت تمایل به تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی با مراجعه به سایت دانشگاه مربوطه از حداقل نمره زبان و شرایط تحصیل مطلع شوید.
  بهترین دانشگاه‌های انگلیسی زبان فرانسه
 • دانشگاه اکول پلی‌تکنیک (Ecole Polythechnique)
 • دانشگاه پاریس دومین
 • دانشگاه مؤسسه لندن در پاریس
 • دانشگاه ساینس پو (Science po)
 • دانشگاه بوردو
 • دانشگاه گرونوبل آلپ
 • دانشگاه پاریس
 • دانشگاه سوربن
 • مدرسه مهندسی ایزپ (Esaip School Engineers)
 • موسسه فناوری‌گر نوبل (renoble of Technology)
 • مدرسه تجارت (ESLSCA، Business School)
 • دانشگاه تجارت آمریکا (American Business School)
 • دانشگاه EBS پاریس (EBS Paris)
 • دانشگاه ISC پاریس، (GESLSCA ISC Paris)
 • مدرسه تجارت بین‌الملل، مدیریت هتل و جهانگردی (VATEL، VATEL International Business School، Hotell and Tourism Management))

برای دریافت مشاوره مهاجرت تحصیلی به فرانسه به خصوص تحصیل رایگان در فرانسه با ما در رویال مهاجر همراه شوید.

مشاوره رایگان تلفنی و ارزیابی شرایط شما:

09120310523        021-28420175

تماس با کارشناسان رویال مهاجر